Vyplatí se pronajímat byt přes Airbnb?

21. února 2019

Proč je většina bytů pro krátkodobé pronájmy nevhodná.


Mnoho lidí za námi přichází s otázkou, zda se v dnešní době vyplatí pronajímat byt spíš krátkodobě přes Airbnb, nebo vsadit na dlouhodobý pronájem. Možná vás překvapím, ale naprostá většina bytů je pro Airbnb nevhodná. Je to dáno hlavně polohou bytu, také ale jeho vybavením a především cenou.

Ideálním místem pro krátkodobý pronájem je například Praha 1. Turisté chtějí být co nejblíže Staroměstskému náměstí, krásný byt na Vinohradech tedy nikdo moc neocení. Ceny bytů na Praze 1 jsou však hodně vysoké. Byt o 50 m2 se zde dá koupit včetně daně zhruba za 9 milionů a více. Navíc je potřeba byt krásně vybavit – pro Airbnb jsou fotky a recenze zásadní. Vybavení tak průměrně vyjde na dalších 500 tisíc.

Pokud chcete, aby všechno fungovalo na úrovni, musíte si navíc vybrat i správnou agenturu, která se vám o pronájmy bude starat. Máte-li nabízet kvalitní servis, nevyplácí se řešit všechny služby svépomocí. Překvapilo by vás, kolik práce kolem krátkodobých pronájmů je – obzvlášť pokud chcete nastavit profesionální úroveň služeb.  Očekávání hostů je dnes vysoké, přes Airbnb se dávno neubytovávají jen batůžkáři, ale také lidé, kteří by normálně zvolili třeba i pětihvězdičkový hotel. Proto je důležité držet vysoký standard.

Statistiky ukazují, že majitelé, kteří se rozhodnou poskytovat všechny služby svépomocí, vydrží provoz krátkodobých pronájmů v průměru šest až dvanáct měsíců. Díky náročnosti celého procesu pro ně činnost není udržitelná a ve výsledku jen ztratí spoustu peněz na investicích do vybavení. Pokud se navíc nepodaří udržet vysokou kvalitu ubytování, prodejní ceny za noc se budou radikálně snižovat a mimo sezónu můžete skončit s prázdným bytem bez zájemců o pronájem. Porovnáte-li pak příjmy s výší celkové počáteční investice, můžete se dobrat děsivých výsledků.

Z naší statistiky vychází, že dobře spravované byty v centru města vynáší v čistém, po odečtení nákladů za správu, městské poplatky a daně, výnos mezi 8–12 % ročně.

Pro srovnání – z bytu na dlouhodobý pronájem ve středním okruhu Prahy získává majitel dle naší statistiky asi 8–11 % ročně. U dlouhodobých pronájmů však nevzniká politické riziko spojené s regulací ani statisícové investice do vybavení. Ale hlavně – nemovitost vhodná k dlouhodobému pronájmu vychází průměrně na 4 miliony. Navíc je podobných nemovitostí na výběr mnohem více než bytů, které by přilákaly turisty na krátkodobý pobyt.

Pokud tedy zvažujete investici do nemovitosti, rozhodně doporučuji nejprve získat dva či tři byty pro dlouhodobý pronájem a teprve potom investovat do jednoho na krátkodobý. A to vždy pouze s profesionální správou, která vám rozhodně zajistí vyšší a stabilnější výnosy, než jste schopni zvládnout na vlastní pěst.

A na závěr jeden konkrétní příklad. V roce 2018 jsem měl možnost porovnat dvě podobné nemovitosti v podobné lokalitě. O jednu jsme se starali profesionálně a na počátku ji s pomocí architektky nechali kompletně zmodernizovat. Zároveň jsme převzali podobnou nemovitost o ulici vedle, kde se majitel snažil objekt spravovat sám, aby nemusel platit agenturu, a navíc ani neplatil poplatky a daně. Přes to všechno byla naše nemovitost pro klienta v čistém o 63 % výnosnější než ta spravovaná svépomocí. Klientovi jsme tak ušetřili mnoho času a starostí.

Doporučuji si tedy nechat vždy udělat analýzu současné stavu a porovnat ho s řešením, které zajistí profesionální správce. Kontaktujte nás pro analýzu zdarma.

Máte zájem? Nebojte se a dejte vědět