Investiční byty v Praze a jak na ně

2. dubna 2019

Jak si zajistit rentu bez zbytečných starostí?


Chcete koupit byt, ale nevíte, jak získat co nejvyšší výnos bez rizika neplatičů? Nejoblíbenější investicí jsou investiční byty v Praze. Proto 40 % všech nových bytů v Praze kupují investoři.

Pár čísel na úvod:

 • Praha má přes 600 tisíc bytů, z toho je asi 160 tisíc pronajímáno.
 • Developeři prodávají zhruba 40 % všech nových bytů na investiční účely českým klientům, každý rok tak vzniká 2000 nových bytů na pronájem.
 • Za posledních deset let se zvýšil počet hlášených obyvatel o 200 tisíc na 1,3 milionu. Za stejnou dobu vzniklo pouze 50 tisíc nových bytů.
 • Tyto okolnosti za poslední čtyři roky vedly ke zvýšené poptávce a silnému nárůstu cen nemovitostí.

Vysoké ceny bytů společně s vyšším úrokem hypotéky a zpřísnění úvěrů od 1. 10. 2018 vedly k podstatnému přesunu poptávky. Lidé tedy místo koupě (po 1. 10. 2018 propad o cca 45 %) hledají spíše pronájem. Pronájem, který si mohou dovolit, protože ke koupi jim často chybějí vlastní prostředky (kupující průměrně potřebují jeden až dva miliony korun).

Například na serveru Sreality.cz se stále zvyšuje počet lidí hledajících nemovitosti na pronájem (Nemovitosti k pronájmu aktuálně představují 34 % všeho vyhledávání v Praze). Asi polovina z nich jsou tzv. singles, tedy lidé, kteří žijí sami. Tato situace bude směřovat ke zvyšování cen nájmu, což náš klient – majitel nemovitosti a investor – uvítá v podobě vyššího výnosu. V posledních letech ceny nájmů rostou stejným tempem jako ceny nemovitostí.

Výnos nemovitostí podle přístupu investora:

 • Koupě za hotové – výnos asi 3,3 % z vloženého vkladu ročně
 • Koupě na 80% hypotéku – výnos asi 9–12 % z vloženého vkladu ročně
 • Koupě na 90% hypotéku s využitím cíleného refinancování a reinvestování vytažených peněz – výnos asi 25–30 % z vloženého vkladu. Toto je nejčastější cesta, kterou klientům doporučujeme.

Osobní příklad: V roce 2003 jsem koupil byt za 1 650 000 Kč. Vložil jsem 250 tisíc, zbytek jsem vzal z hypotéky. Do dneška mi čistý pronájem po odečtu všech nákladů a rozdílu v ceně nemovitosti přinesl hodnotu 4,3 milionu Kč. To dává ročně 119% výnos z vkladu. Při koupi v hotovosti by výnos během patnácti let byl pouze 20 % ročně. Rozdíl je skutečně obrovský.

Naše práce se zaměřuje na dvě oblasti:

 1. Na majitele nemovitostí, od kterých si nemovitosti pronajmeme a následně sami najdeme konkrétní podnájemníky (tedy majitelé oněch 160 tisíc bytů v Praze).
 2. Na investory, kteří chtějí koupit novou nemovitost. Tu pro ně sami vyhledáme, zaúvěrujeme a následně od nich pronajmeme.

Jak tedy zvýšit výnosy?

 1. Nechte si připravit analýzu současných nemovitostí a my vám zjistíme, jak na tom skutečně jste.
 2. Ukážeme vám ideální nastavení a výnosy, kterých můžete dosáhnout, pokud vše správně nastavíme. Průměrné navýšení dělá 31 % čistého výnosu.

Cílem investičních bytů je finanční renta. Taková renta, abyste nemuseli pracovat a stále měli dostatek finančních prostředků. Jeden byt o 50 m2 vám po patnácti letech zajistí rentu 40 tisíc. Záleží pouze na vás, kolik bytů dáme společně dohromady.

Tzv. hands free investor nemovitosti pouze nakupuje a starosti nechává na někom jiném. Může se tak plně soustředit na svou hlavní činnost, která je jeho primárním příjmem – například firma. Stará se pak pouze o to, aby měl možnost každý rok nakoupit další 2 byty. Vše ostatní už funguje automaticky. To zní dobře, ne?

Například portfolio pěti bytů může bez problému vynášet rentu 200 tisíc Kč měsíčně a to dlouhodobě, stabilně a bez starostí. Důležité je začít co nejdříve, abyste měli dost času vše vybudovat.

Pokud vás zajímá, zda můžete z nájmu získat více, uděláme vám zdarma profesionální analýzu.

Máte zájem? Nebojte se a dejte vědět